Ingco HPWR16008 140 bars High Pressure Washer 18MW Carbon Brush Motor
Reference: 13030076 mail
Product Features
  • Power: 1600 W
  • Max. Pressure: 140 bar
  • Max Flow rate: 5.5L/min
  • Pure Copper Wire
  • Auto stop system
  • 18 Months Warranty
Indicative monthly instalment :
months @ Rs 186 /month*
Quantity
Available for home delivery NEXT DAY *
Share this item
account_circleSend to a friend
  • Power: 1600 W
  • Max. Pressure: 140 bar
  • Max Flow rate: 5.5L/min
  • Pure Copper Wire
  • Auto stop system
  • 18 Months Warranty
I accept privacy policy rules
keyboard_arrow_right keyboard_arrow_down Description
  • 1 Set water spray gun
  • 1 Pcs 5m super flexible high pressure hose
  • 1 Pcs water inlet screw
  • Voltage: 220-240V~50/60Hz
  • Packed by color box
keyboard_arrow_right keyboard_arrow_down Product Details
Ingco
Data sheet
Max Pressure (Bars)
140
Power (W)
1600
Warranty
18 months
Colour
Orange
keyboard_arrow_right keyboard_arrow_down Store Availability
Riviere Du Rempart :
On Display + Last 3 in stock
Bambous :
On Display + Last 4 in stock
Flacq :
On Display + In stock
Chemin Grenier :
On Display + Last 2 in stock
Bel Air :
On Display + Last 2 in stock
Grand Baie :
On Display + Last 2 in stock
Bagatelle :
On Display + Last 1 in stock
Rose Hill :
On Display + Last 4 in stock
Goodlands :
On Display
Port Louis :
On Display + Last 3 in stock
Lallmatie :
On Display + Last 3 in stock
Bell Village :
On Display + Last 2 in stock
Curepipe :
On Display + Last 1 in stock
Mahebourg :
On Display + Last 4 in stock
Riche Terre :
On Display + Last 4 in stock
Quatre Bornes :
On Display + Last 3 in stock
Phoenix :
On Display + Last 3 in stock
Triolet :
On Display + Last 1 in stock
Rose Belle :
On Display + Last 4 in stock
Saint Pierre :
On Display + Last 4 in stock