Ingco JP150068 Jet Pump 1500W 2.0HP
Reference: 13070115 mail
C&C and CD Available
Product Features
  • Power: 1500W
  • Voltage: 220-240V~50Hz
  • Max Head: 60M
  • Max Flow: 125L/min
  • Max Suction: 9M
  • Pipe Diameter: 1.5” x 1”
  • Stainless Steel Welding Shaft : 304+45#
  • 1.5 Years Warranty
Indicative monthly instalment :
months @ Rs 375 /month*
Quantity
Not available for home delivery.
Get a notification on availibility by inserting your email.
Share this item
account_circleSend to a friend
  • Power: 1500W
  • Voltage: 220-240V~50Hz
  • Max Head: 60M
  • Max Flow: 125L/min
  • Max Suction: 9M
  • Pipe Diameter: 1.5” x 1”
  • 1.5 Years Warranty
I accept privacy policy rules
keyboard_arrow_right keyboard_arrow_down Description
  • Self-priming Jet Pump
  • Copper wire motor
  • Electrophoresis pump body
  • Brass impeller
  • 0.3m length cable
  • Packed by carton box
keyboard_arrow_right keyboard_arrow_down Product Details
Ingco
Data sheet
Power (W)
1500
Warranty
1.5 years
Cord Length (cm)
30
AC Power Source
220-240V
Colour
Orange
keyboard_arrow_right keyboard_arrow_down Store Availability
Curepipe :
On Display
Bel Air :
On Display + Last 1 in stock
Phoenix :
On Display
Riviere Du Rempart :
Bell Village :
Tribeca :
Mahebourg :
Grand Baie :
Riche Terre :
Port Louis :
Rose Hill :
On Display + Last 1 in stock
Saint Pierre :
On Display + Last 1 in stock